Z pewnością każdy rodzic wie, że jest szkoła publiczna i prywatna. Zazwyczaj też, przynajmniej w ogólnym zarysie zdajemy sobie sprawę z tego, czym te dwie placówki się między sobą różnią. Jednak czy wiemy, że istnieje jeszcze takie coś, jak społeczna szkoła podstawowa? Jeśli chcemy i naprawdę bardzo nam na tym zależy, to właśnie tam możemy posłać nasze dziecko, aby nie tylko zdobywało wiedzę, ale także żeby uczyło się podstawowych zachowań społecznych.

Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, że to właśnie społeczna szkoła podstawowa ma być tą, do której uczęszczać będzie nasze dziecko, powinniśmy dokładnie zapoznać się z tym, jak taka szkoła funkcjonuje i czego konkretnie możemy się po niej spodziewać.

Czy to coś takiego jak szkoła prywatna?

Niektórzy rodzice mogą się zastanawiać nad tym czy społeczna szkoła podstawowa to to samo co prywatna. Fakt jest taki, że chociaż między tymi dwoma szkołami istnieje pewne podobieństwo, to jednak zasady ich funkcjonowania polegają na czymś zupełnie innym.

Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy poświęcili odpowiednio dużo czasu, na zapoznanie się z tym zagadnieniem. W społecznej szkole podstawowej, podobnie jak w prywatnej będziemy mieli do czynienia z czesnym. Jest ono ustalane przez stowarzyszenie, które tą szkołę prowadzi, jednak to rodzice decydują o tym, na co te pieniądze pozyskane z czesnego będą przeznaczone.

Co więcej, taka społeczna szkoła podstawowa nie zarabia, wszystkie pieniądze, które uzyskuje, chociażby tak jak z czesnego, przeznaczane są na jej cele statutowe i na jej rozwój. Nie ma więc możliwości, aby w jakikolwiek sposób na prowadzeniu takiej szkoły zarabiać.

Muszą włączyć się rodzice

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że taką szkołę prowadzi towarzystwo oświatowe i ono jako stowarzyszenie ustala czesne.

www.stadiony360.pl

Jednak społeczna szkoła podstawowa polega również na bardzo dużym zaangażowaniu rodziców. To oni ustalają na co idą pieniądze, to oni ustalają jak ma wyglądać program takiej szkoły i na jakiej zasadzie ma się odbywać nauka w niej. To oznacza, że rodzice którzy chcą posłać swoje dzieci do takiej szkoły, muszą liczyć się z tym, że naprawdę mocno będą musieli się zaangażować w jej funkcjonowanie.

Tutaj nie wystarczy wpłacić czesnego i całą resztę pozostawić innym, tutaj naprawdę samemu trzeba się wykazać dużym zainteresowaniem sprawami szkoły. Warto zobaczyć, co może nam zaproponować społeczna szkoła podstawowa. Może się okazać, że będziemy miło zaskoczeni jej ofertą i nie będziemy sobie wyobrażali, aby nasze dziecko mogło chodzić gdzieś indziej.

sita.pl