Największym wrogiem każdego początkującego trenera jest stres. Trema jednych tylko trochę onieśmiela, innych wręcz paraliżuje. Głos brzmi dziwnie, ręce się trzęsą a pot leje się z czoła – nikt nie lubi takich przeżyć. Tyle że jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu.

Nasze ciało i umysł dostaje sygnał o tym, że czeka nas duże wyzwanie i mobilizuje wszystkie siły. Warto o tym pamiętać, gdy czujemy, że zbliża się fala stresu. Świadomość tego, że stres jest naturalną i – co więcej – dobrą reakcja organizmu może znacząco wpłynąć na efekty naszej pracy. Badania dotyczące stresu wskazują, że taka reakcja organizmu paraliżuje jedynie te osoby, które uznają stres na coś niekorzystnego.

Badani, którzy wychodzili z założenia, że stres im nie zaszkodzi, radzili sobie dobrze. Ze stresem nie trzeba walczyć. Lepiej spojrzeć na niego jako na sprzymierzeńca lub przynajmniej reakcję, która musi się pojawić. Stres zaszkodzi Ci tylko wtedy, gdy nie będziesz chciał dopuścić do siebie myśli, że się denerwujesz i że jest to normalne.

hebrajski program aktywna tablica